Kompletní rozhovor: Jaroslav Kolář z Milevska viděl na vlastní oči 14 zápasů MS. Jako jiná galaxie, říká
MILEVSKO – Rodilý Milevšťák Jaroslav Kolář (1951) už zažil na vlastní kůži nespočet světových i evropských šampionátů. Začínal jako sportovní novinář, později vykonával v několika obdobích funkci tiskového mluvčího u reprezentačního A týmu i jednadvacítky. Nyní vyrazil na šampionát do Kataru a navzdory veřejnému mínění, kdy se na dálku letošní mistrovství světa vnímalo spíše negativně, se vrátil nadšený. „Lepší šampionát už se udělat nedá. Je to jako bych se vrátil z jiné galaxie,“ říká bývalý fotbalista FC ZVVZ Milevsko. Po krátkém úryvku z rozhovoru, který jsme vám nabídli na webovém portálu Jižní Čechy Teď už týden před Vánoci v sobotu 17. prosince, vám nyní přinášíme jeho celé znění.
Jaký zápas nebo tým vás na turnaji zaujal nejvíce?
Hodně se mi líbila Anglie, která byla mým tajným favoritem. Viděl jsem ji dvakrát, hlavně v derby proti Walesu byla fantastická atmosféra. Viděl jsem celkem 14 utkání na sedmi stadionech, pouze na Al Bayt Stadium jsme se nedostali, protože jsme nezískali akreditaci na zápas Německo – Španělsko. Právě v tom, že se hrálo všechno v blízkém okolí, byl ale šampionát unikátní. Na jednom místě se sešli fanoušci všech zúčastněných zemí, takže tam byla neopakovatelná atmosféra. Hrálo se na krásných klimatizovaných stadionech, trávník byl také výborný, protože se tam hrálo na těch hybridech umělky s přírodním, takže měli fotbalisté ideální podmínky pro super výkony.
Co vás zaujalo kolem organizace šampionátu?
Prakticky nikde nestojíte, logistika dopravy byla vynikající, ať už autobusy či metrem. Mají krásné obrovské linky metra, procházeli jsme koridory a de facto nikde se nezastavili. Metro jezdilo v minutových intervalech, takže i když se třeba hrálo na dvou koncích jednoho města velikosti Prahy naráz, tak se ty desetitisíce fanoušků nikde nemačkaly a do hodiny byli všichni lidi v centru města. To na mě udělalo obrovský dojem. Na každých 20 metrech byli dobrovolníci, kteří vám pomohou.
Byl jste v Kataru poprvé, nebo jste věděl, co vás čeká?
Já poprvé, můj kolega už tam byl pracovně asi třikrát, ale i on byl v šoku, protože vlastně všechno, co tam nyní mají, ať už krásné stadiony nebo infrastruktura, vyrostlo během posledních čtyř let.
Vnímal jste negativní náhled na letošní šampionát?
Samozřejmě, tomu se člověk nevyhne, ale já jsem si před třemi, čtyřmi roky udělal sen, že pojedu na mistrovství, které se bude hrát v jedné oblasti. Na předchozích pěti šampionátech, kde jsem byl, to bylo úplně jinak. To nikdy nebylo a pravděpodobně ani nebude. Měl jsem nějaké představy, ale naplnily se na 200 procent. Všechno fungovalo, všechno bylo perfektní a lidi se bavili. Od nikoho jsem tam neslyšel nářky, že by si nemohl dát pivo. Naopak třeba zmíněný zápas Anglie – Wales ukázal, že atmosféra byla neskutečná, lidé se dokázali bavit i bez alkoholu, možná ještě lépe. Neviděl jsem tam jediný konflikt, i když se hrály vyhecované zápasy o postupy. Můj názor je, že zákaz alkoholu šampionátu jenom prospěl a nikdo mi to nevyvrátí. Viděli jsme dva zápasy denně, bydleli jsme v parádním apartmánu kousek od centra za relativně přijatelnou cenu za nějakých 75 dolarů na osobu na noc. To bych dneska možná zaplatil někde ve Špindlerově mlýně, takže jsem ty nářky úplně nepochopil. Ano, Katar získal to mistrovství světa podivným způsobem, ale to není výjimka, však třeba Němci za to byli vyšetřováni. Katařani ale měli tolik peněz, že dokázali udělat mistrovství takové, že si ho tam na místě mohli všichni jen pochvalovat. Jen si vezměte samotné týmy – objednaly si perfektní hotel, perfektní tréninkové centrum a měly je od prvního dne až do finále, nemusely řešit žádné stěhování, to je obrovský kontrast třeba s posledním EURO. U nároďáků jsem zažil hodně mistrovství a tohle nikdy nebylo příjemné. To samé platí pro novináře nebo fanoušky, kteří se mohli potkávat a bavit se v takové míře, jako to už nikdy nebude.
A co říkáte na úmrtí stovek dělníků při stavbě stadionů?
Každého lidského života je škoda, o tom je zbytečné se bavit. Ale zkoumal někdo, jak se stavěla třeba Dubaj, kolik mrtvých bylo u stavby Burj Khalify? Tady je všechno prezentováno, že to stavěl Katar. Stadiony nakreslily renomované kanceláře architektů z celého západního světa, které mají své stavbyvedoucí, inženýry a řídící orgány, kteří na to dohlížejí. Tak nejsou za ty lidské životy dělníků, kteří umírali z vyčerpání v obrovských vedrech, zodpovědní spíš oni? Myslím si, že západ už chce být tak korektní, až je to za hranou. Začalo to klekáním a další gesta aktivistů začala přibývat. Ano, můžeme se proti tomu vymezit a bojovat za práva všech, dávat Kataru najevo, co je správně, ale máme na to třeba tiskové konference a podobně, ale jak se jde hrát samotné utkání, zůstaňme u sportu. Němci si zakrývají ústa před zápasem na znamení, že jsou nějak omezováni. Ale že o rok dříve hrála půlka té reprezentace za Bayern na stejném místě MS klubů a nikdo z nich to neřešil, protože to v té době nebylo medializované jako teď, to už je každému jedno.
Byl tedy Katar nejlepším šampionátem, kde jste byl?
Jednoznačně! Byli jsme tam deset dní i s cestou, osm dní čistého času a viděl jsem 14 zápasů na sedmi stadionech, to už prostě nezažijeme. Na všechno dohlížela spousta policistů, dobrovolníků a pořadatelů, takže jste neměl jediný problém. Každý šampionát je jiný, poprvé jsem byl v Itálii, kde to bylo super, znáte to, jaké to je, když jste někde poprvé. Navíc tam dorazilo 30 tisíc českých fanoušků na zápasy naší reprezentace s Rakouskem nebo Amerikou do Florencie. Procestovali jsme i USA, byl jsem v Rusku a tak dále, ale žádný šampionát nebyl zorganizován jako Katar. Cítil jsem se jako v jiné galaxii, ten neomezený rozpočet a snaha Katařanů zkrátka byla znát. Oni všechno postavili na míru mistrovství, takže nic lepšího se vlastně uspořádat nedá, maximálně se to dá zopakovat. Navíc věřím, že tam z té infrastruktury teď budou těžit a může se z toho stát druhá Dubaj. Jejich plány nám říkal i náš velvyslanec v Kataru. Některé stadiony mají v plánu přestěhovat úplně, jiné předělat na klimatizovaná supermoderní obchodní centra a někde se má sundat horní patro, takže z toho bude stadion s poloviční kapacitou, který už tam uživí. Zkrátka nehrozí to, co třeba v Aténách, kde olympijská sportoviště doslova zpustla a pak pro ně neměli využití.