Klub
Historie
Úvod do historie
V roce 1920 byl v Milevsku založen sportovní klub a prvním sportem, který se zde začal provozovat byla kopaná. První utkání se hrálo na louce u silnice směrem na Petrovice, později propůjčila Městská rada pozemek “Na Tržišti”. První stanovy klubu SK Milevsko byly schváleny 26.února 1921 a klub byl přijat do fotbalové jihočeské župy. Mužstvo SK Milevsko hrálo v předválečných i poválečných letech I.B. třídu. Několikrát se pokoušelo v kvalifikaci o postup do I.A. třídy, avšak bez úspěchu.
V roce 1948 sjednocením tělovýchovy SK Milevsko zaniká a vstupuje do TJ Sokol Milevsko. V roce 1950 přechází pod organizaci Československých stavebních závodů a přijímá název TJ Sokol ČSSZ. V tomtéž roce byla založena nová tělovýchovná jednota Sokol Janka.
Po reorganizaci krajských soutěží v roce 1953 byly obě TJ v Milevsku zařazeny do krajských soutěží. V tomto roce byla také zahájena výstavba nového stadionu v Milevsku a v roce 1955 bylo sehráno první utkání na škvárovém hřišti.
V roce 1956 dochází ke sloučení obou milevských jednot. Pod novým názvem TJ Spartak vítězí v IB. třídě a zajištuje si postup do nejvyšší krajské soutěže I.A. třídy. V roce 1957 bylo sehráno první utkání na travnatém hřišti milevského stadionu.
V nejvyšší krajské soutěži hráli milevští fotbalisté až do roku 1973, kdy se jim podařilo postoupit do Divize již pod novým názvem TJ ZVVZ.
Divize se hrála nepřetržitě v Milevsku do roku 1981, kdy se podařilo vybojovat postup do II. národní ligy. Po obsazení posledního místa v této soutěži se milevští fotbalisté vrátili po roce zpět do Divize. Tato soutěž se potom hrála až do roku 1988. V tomto roce naši fotbalisté sestoupili do krajského přeboru, avšak hned v roce následujícím si vybojovali postup zpět do Divize. Tu opustili v sezóně 2002/03. Poslední čtyři roky jim k postupu z krajského přeboru chyběl vždy krůček. To se však povedlo v sezoně 2007/08 a v následujícím fotbalovém roku se v Milevsku opět hrála Divize. Bohužel pouze na rok.
V roce 1995 oddíl kopané vystupuje z TJ ZVVZ Milevsko a osamostatňuje se pod novým názvem FC ZVVZ Milevsko, pod nímž hraje doposud.
Klub má tři družstva dospělých, starší a mladší družstva v kategorii dorostu a žáků a v nejmladší kategorii družstva přípravky a kadetů.
Cílem klubu je i nadále pokračovat v dosavadní činnosti a ve výchově mládeže se snahou, aby milevská kopaná patřila nadále mezi přední jihočeské oddíly jak v soutěži dospělých, tak i v soutěžích mládeže.
Fotbalové začátky v Milevsku
Začátek v oficiálních soutěžích
Velký přínos pro milevskou kopanou bylo roku 1926 zvolení veterináře Evžena Pešiny předsedou oddílu. Ten se také zasloužil o to, aby s prostor Na Tržišti stal výlučně místem pro sport a tělovýchovu.
Že fotbalisté neměli na růžích ustláno, dokumentuje také dobový zápis v městské kronice: “Klub omezuje se pouze na hru kopanou, kterážto hra natropí ještě mnoho zla ve výchově mládeže”. Nejúspěšnějším meziválečným obdobím milevské kopané byla léta 1933 až 1937. Roku 1935 SK Milevsko vítězí ve své skupině II. třídy a postupuje do I. B třídy.
Období okupace 1939 – 1945
Na podzim roku 1944 byly zahájeny práce na přebudování hřiště Na Tržišti. Plány vypracovali pánové František Tollinger a František Kortan. Úpravu hřiště hrazenou se sbírky, bez mechanizačních prostředků, financoval v závěru Městský úřad. Navíc byly postaveny dřevěné šatny a tribuna. Tehdy se po dobu přestavby hrálo na provizornín hřišti na louce u Bažantnice.
Stadion
Nové hřiště bylo slavnostně pokřtěno!
V průběhu přáteláků se na stadion scházelo sportovní publikum a v jeho útrobách jste mohli narazit na velmi známé tváře.. Úderem patnácté hodiny byl stadion slavnostně otevřen. Slávu doprovodili přestřižením pásky prezident FC ZVVZ Milevsko Miloslav Skalický, 1.náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje Ivana Stráská a starosta města Milevska Zdeněk Herout. Po přípitku se šlo na věc. Zlatý hřeb celého odpoledne byl na spadnutí. Krátce po slavnostním aktu začal zápas bílí proti modrým, neboli s bývalými hráči FC ZVVZ Milevsko. Za bílé nastoupili dvě osobnosti celého pondělního klání – bývalý ligový trenér Jiří Kotrba a hlavně hvězda milevského fotbalu, původně ze Smetanovy Lhoty u Písku, historicky nejúspěšnější střelec české fotbalové reprezentace Jan Koller, který ve městě Vzduchotechniky na začátku své úspěšné kariéry rovněž působil. Atraktivní zápas řídili opravdu renomovaní rozhodčí. Jako ten hlavní se představil předseda jihočeského fotbalového svazu a zároveň ligový rozhodčí Jan Jílek, kterému byli při ruce jako pomezní předseda okresního fotbalového svazu Písek Michal Řezáč a další ligový sudí Petr Kotalík.
Zápas se odehrával v poklidném duchu až do doby, než musel zakročit dvakrát hlavní rozhodčí Jílek, který udělil lvíčkovi Generali Pojišťovny a.s. žlutou kartu za neoprávněné vniknutí na trávník. Lev si nedal říct a vybaven vlastní červenou šel na trávu znovu. Tentokrát přeběhl celou šířku hřiště a Janu Jílkovi dal červenou takéJ To už hlavnímu došla trpělivost a sám lvíčka z hrací plochy vyvedl. Zápas skončil smírně 3:3 a přes požadavky fanoušků kopat penalty se nakonec všichni hráči rádi přesunuli do tepla.
Na závěr bych chtěl srdečně poděkovat Generali Pojišťovně za možnost se prezentovat na tak důležité akci v regionu, který je pro nás do budoucna velmi důležitý.
autor: Tomáš Vladeka