Search
Close this search box.

MILEVSKO – Na náměstí Edvarda Beneše uspořádalo v sobotu 15. června město Milevsko spolu s místním domem kultury 3. ročník akce Milevsko sobě. Hlavní roli během dne se zábavou pro celou rodinu měli milevští učinkující. Návštěvníci mohli vidět pěvecká, taneční, sportovní i hudební vystoupení. K vidění byly také ukázky sportovních, volnočasových nebo vzdělávacích organizací. Nechyběly tvořivé dílničky ani dobroty k zakousnutí. Každý si na milevském náměstí našel to své. Lidé se potkávali a měli dobrou náladu. Na slavnost se přijel podívat i hejtman Martin Kuba s rodinou.

Možná i díky tomu, že přálo počasí, začalo se náměstí poměrně slušně zaplňovat už během dopoledne. To už hrála dechová kapela Milevská šestka. Hudebních vystoupení bylo ale mnohem více. Představila se talentovaná milevská zpěvačka Adéla Klímová, dále Jakub P-Jay Pinc, Milevský dětský sbor, Základní umělecká škola Milevsko s kapelou Prvoci a hudební skupinou Lego, která vystoupila s komorním houslovým souborem. Dále se představil Lukáš Mareš z kurzu klavíru při domě kultury. Postupně zahrály ještě kapely Kovačka, Fusky Dus, VstaWay, Escape 2 The Jungle, RM Band a V4ka.

Vystoupil Taneční klub manželů Bolkových, dále pak EFK dance family, Farida a 2N Aerobic Club. Ukázku výcviků psů předvedli kynologové z klubu Spálená. Poté došlo i na zajímavý rozhovor se spisovatelem Zdeňkem Kláskem. Program, který se odehrával na pódiu, byl doplněn různými aktivitami pro děti. Svůj stánek na milevském náměstí mělo například Muzeum milevských maškar, milevští skauti, Galerie M, Dům dětí a mládeže, Nízkoprahový klub Fanouš. Představily se milevské základní školy i Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Milevsko – tato střední škola přivezla i moderní traktor Steyr, který se používá při výuce. Děti si se zájmem prozkoumaly jeho kabinu.

S ukázkami vystoupily sportovní oddíly Handball club, 2N Aerobic club, Došwich Milevsko, Proactive Milevsko, Krasobruslařský klub Milevsko, HC Milevsko 1934. Měly připravené různé soutěže. Nechyběl ani Loutkový soubor Milevsko.

Své vozy předvedli Policie České republiky a Sbor dobrovolných hasičů Milevsko. Svou sochařskou šikovnost pak řezbář Pavel Žába. O občerstvení se postarala milevská restaurace V Klubu, Klášterní kavárna nebo Sweet café. Do programu se pak zapojila také Galerie M, která nabídla setkání s právě vystavujícím výtvarníkem Martinem Třeštíkem.

Martin Pelich provedl tajemnými zákoutími kostela svatého Bartoloměje. Jen přes ulici byla otevřená výstava motocyklů značky Jawa, které shromáždil sběratel Tomáš Koudelka. K vidění byla poprvé také nová výstava Milevsko na pohlednicích, která zůstane na náměstí po celé léto. Je z ní patrné, že v 70. a 80. letech vydávalo město novou pohlednici skoro každý rok. Pamětníci na nich objeví třeba obležené koupaliště Pytlák  – a možná se někteří na pohlednici i poznají…

„Akci pořádáme potřetí. Byla už v letech 2018 a 2019. Milevsko je sportovním i kulturním městem. Chtěli jsme to lidem dokázat. To byla první myšlenka. Pak byl ředitel domu kultury Vít Kratochvíl v Rožnově pod Radhoštěm a tam podobnou akci viděl. Sedli jsme, dali hlavy dohromady a vzniklo z toho Milevsko sobě. Tehdy nám milevská firma Arrbo postavila dřevěný parket a mohli jsme začít. O akci byl hned na startu velký zájem. Bohužel nám ji na čas přerušil covid. Pak jsme přemýšleli, zda pokračovat. Taková akce něco stojí. Nakonec jsme se rozhodli, že do toho znovu šlápneme. Dá se říct, že jde o takový městský festival. Dělá nám radost, když vidíme, kolik se tu na náměstí sešlo lidí,“ prozradil starosta Milevska Ivan Radosta, který celým dnem provázel a taky se svou rodinnou kapelou RM Band zahrál.